Szkoła Podstawowa

im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie

Dnia 20 czerwca 2017roku odbyło się podsumowanie zajęć innowacyjnych. Uczniowie klasy II przygotowali pokaz pt: ,, Pociągiem przez Polskę". Była to słowno- muzyczna podróż po Polsce z przystankami w różnych miastach.  W wierszach i piosenkach została przybliżona historia, kultura, zabytki większych miast, a także sylwetki wielkich Polaków np.:  Mikołaja Kopernika.

Następnie uczniowie klasy I  przybliżyli szkolnej społeczności informacje i ciekawostki dotyczące polskich zamków oraz legendy z nimi związane. Jednocześnie odbyła się prezentacja multimedialna przedstawiająca omawiane zamki.Oprawę muzyczną całemu przedstawieniu zapewnił pan Robert Puchała.

                                                         Anna Kopyś, Ewa Hajduk

   

 

"Dla Ciebie Mamo i Tato’’

To hasło przewodnie uroczystości, która odbyła się z okazji ,,Dnia Matki i Ojca’’ w SP im. ,,Poetów Doliny Wilkowskiej’ ’w Św. Katarzynie. Akademię przygotowały najmłodsze dzieci; przedszkolaki oraz klasa I. Dzielnych maluchów wspierali wychowawcy J. Mazur ,E. Hajduk oraz p. R. Puchała, który przygotował podkład muzyczny. Dzieciaki zaprezentowały swój talent aktorski recytując wiersze i śpiewając piosenki, które wypływały z głębi serca. Wspaniałą publiczność składającą się z najważniejszych gości czyli  rodziców oraz nauczycieli i uczniów dzieci starały się rozweselić także humorystycznymi scenkami. Chcąc wyrazić swoją miłość i wdzięczność mali aktorzy pod koniec swojego występu wręczyli swoim rodzicom własnoręcznie wykonane laurki oraz wiązanki kwiatów. Występ małych milusińskich wzbudził wzruszenie na twarzach rodziców i wywołał mnóstwo życzliwych uśmiechów.

Po części artystycznej p. dyrektor Ewa Orzechowska podziękowała dzieciakom za ich wspaniały występ i zaprosiła rodziców na dalszy punkt programu, którym było wspólne ognisko. Po wspólnym poczęstunku dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w zawodach sportowych  zorganizowanych specjalnie na ten dzień.

Były to bardzo miłe chwile  dla rodziców, dzieci oraz wychowawców spędzone w życzliwej i miłej atmosferze. Dzień ten na pewno pozostanie długo  w pamięci szczęśliwych i dumnych rodziców oraz ich pociech.

Jadwiga Mazur

 

„Pasowanie na czytelnika”

W dn. 23.05.2017 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Z tej okazji  nieco starsi koledzy z klasy II wraz z bibliotekarką panią Marią Szymczyk  przygotowali apel pt. „W krainie książek”, w którym  Zaprezentowali wierszyki i piosenki o książkach, podkreślając korzyści płynące z  czytania. W ten sposób powitali pierwszaków w gronie czytelników i zaprosili do korzystania z biblioteki szkolnej. Uroczystego aktu pasowania dokonała pani  Marta Janicka, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie. Mali czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki.

                                                                        Magdalena Skrzeczyna

   

Święto Patronów Szkoły

16 maja 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji przypadającego dzień później Święta Patronów Szkoły. Przygotowali ją uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Skrzeczyną. W montażu słowno-muzycznym wykorzystano wiersze poetów ludowych z Doliny Wilkowskiej, którzy od 2006 roku są patronami naszej szkoły. Występowi towarzyszyły regionalne piosenki, śpiewane przy akompaniamencie pana Roberta Puchały. Podczas akademii swoje wiersze zaprezentowały również uczennice klasy V – Zuzanna Iwan i Julia Banak, laureatki tegorocznego Gminnego Konkursu Recytatorskiego.

                                                                        Magdalena Skrzeczyna

  

Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

28 kwietnia 2017r. uczniowie klasy V przygotowani przez wychowawczynię panią Ewę Orzechowską zaprezentowali uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W montażu słowno – muzycznym przypomnieli wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do uchwalenia tej pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej konstytucji. Występowi towarzyszyły piosenki o tematyce patriotycznej.

                                                                                  M. Skrzeczyna

    

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

„WIERSZE POETÓW Z DOLINY WILKOWSKIEJ”

26 kwietnia 2017r. odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski pod nazwą "Wiersze Poetów z Doliny Wilkowskiej".

W tym roku do konkursowych zmagań stanęli uczniowie klas V ze szkół podstawowych Gminy Bodzentyn. Prezentowali wiersze patronów szkoły, tj. Marii Cedro - Biskupowej, Jana Cedro, Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków oraz Katarzyny Zaborowskiej.

Honorowy patronat nad konkursem objął  Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – pan Dariusz Skiba, który był również przewodniczącym komisji konkursowej. Ponadto w skład komisji weszli przedstawiciele rodzin patronów: pan Wojciech Kózka i pani Teresa Grzegorczyk, dyrektor Miejsko - Gminnego Centrum Kultury i Turystyki – pan Marcin Sikorski oraz Dyrektor SP w Św. Katarzynie – pani Ewa Orzechowska.

Przy ocenie zwracano uwagę na stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani i pięknie recytowali swoje wiersze, podkreślając jednocześnie cechy świętokrzyskiej gwary.


Zwycięzcami konkursu zostali:


I miejsce

Zuzanna Iwan  - SP Św. Katarzyna

II miejsce  

Julia Cisek - SP Wzdół Rządowy    

Gabriela Milanowska - SP Leśna

III miejsce

Paulina Gałat - SP Śniadka    

Oliwia Rubinkiewicz -  SP Wzdół  Rządowy

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Julia Banak -  SP Św. Katarzyna

Konrad Góźdź -  SP Wola Szczygiełkowa


Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

                                                                                                       Organizatorzy:

Magdalena Skrzeczyna, Anna Kopyś

       

     

 

                     „Od marzaneczki do pisaneczki”                

11 kwietnia 2017 r. odbył się w naszej szkole Apel Wielkanocny, przygotowany przez uczniów klasy IV pod kierunkiem pani Marty Koprowskiej i pani Marii Szymczyk.  Nad oprawą muzyczną czuwał pan Robert Puchała.

W recytowanych wierszach i śpiewanych piosenkach przybliżone zostały tradycje i zwyczaje związane z tymi najważniejszymi, niosącymi radość i nadzieję, Świętami. Przypomniano również wydarzenia z ostatnich dni  życia Pana Jezusa, ze szczególnym uwzględnieniem jego męki i śmierci na krzyżu.

Wiosenne dekoracje, kostiumy oraz przystrojony odświętnie stół wprowadziły wszystkich w niezwykły i niepowtarzalny nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Po programie artystycznym symbolicznie podzielono się jajkiem, następnie pani dyrektor Ewa Orzechowska złożyła całej społeczności szkoły życzenia świąteczne.

                                                                                 Magdalena Skrzeczyna

 

Projekt „Umiem pływać”

Od 6 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej w Świętej Katarzynie i Woli Szczygiełkowej z gminy Bodzentyn bierze udział w projekcie nauki pływania „Umiem pływać”. Trzydziestoosobowa grupa uczniów w każdy czwartek i piątek uczy się pływać pod okiem instruktorów na Krytej Pływalni w Skarżysku-Kamiennej. Zajęcia zorganizowane są przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Czas trwania programu od 6 kwietnia 2017 r. do 9 czerwca 2017 r. W ramach projektu odbyła się również prelekcja przez ratownika WOPR na temat "Bezpieczeństwo nad wodą"

 Marta Koprowska

 

II miejsce w konkursie pożarniczym

        W dniu 24.03.2017 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn odbyły sięeliminacje gminne XXXX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.„Młodzież zapobiega pożarom”.

Jego celem jest popularyzowanie przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ekologii, ratownictwa oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Uczeń klasy V – Igor Durlik zajął II miejsce w Pierwszej Grupie Wiekowej -  Szkoły Podstawowe. Gratulujemy dużej wiedzy pożarniczej  i życzymy  dalszych sukcesów.

                                                                  Opiekun -  Beata Stępień

 

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr…”

Pierwszy Dzień Wiosny to czas radości, optymizmu, wesołej zabawy. 21 marca 2017r. świętowano w naszej szkole nadejście tej długo oczekiwanej pory roku. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki przyszli do szkoły w zielonych ubraniach, bo kolor zielony najbardziej kojarzy się z wiosną.

Przedstawienie z tej okazji przygotowały dzieci z przedszkola oraz z klasy II. Najpierw powitały Wiosnę słowami znanej wszystkim piosenki zespołu Skaldowie. Następnie zaprezentowały wiosenne przedstawienie, w którym wystąpiły w przebraniach motyli, żabek, kwiatów, biedronek, ptaków, wiewiórek, wiatru, deszczu. Nie zbrakło też  najważniejszej postaci, czyli Pani Wiosny. Mali aktorzy popisali się piękną grą aktorską, wykazali się też umiejętnościami wokalnymi oraz recytatorskimi, a ponadto zadziwili wszystkich wspaniałymi i barwnymi strojami, za co otrzymali gromkie brawa od starszych kolegów, rodziców i nauczycieli. Występ artystyczny zakończyli uczniowie z klas V- VI, którzy przygotowali ciekawe scenki humorystyczne, wprawiając wszystkich w świetny nastrój. Nad przebiegiem imprezy czuwała pani Jadwiga Mazur i pan Robert Puchała, który przygotował oprawę muzyczną. W przygotowaniach pomagali również rodzice, którzy zadbali o fantastyczne stroje dla aktorów.

Ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników imprezy.

                                                          Jadwiga Mazur 

Laureatki konkursu literackiego

Uczennice klasy VI – Sylwia Markiewicz i Hanna Kucharska  - zostały laureatkami konkursu organizowanego przez ZSP Nr 1 w Bodzentynie. Uczestnicy tego konkursu mieli z a zadanie napisać utwór literacki inspirowany wybranym obrazem Józefa Szermentowskiego – patrona  szkoły. Dziewczyny napisały ciekawe opowiadania, dzięki którym pokonały konkurencję i zapewniły sobie zwycięstwo.

I miejsce zajęła Sylwia Markiewicz, a III – Hania Kucharska.

            17 marca 2017 r., podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły, autorki najlepszych prac odebrały dyplomy i nagrody.   

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów !!!

                                                    Nauczyciel j. polskiego – Magdalena Skrzeczyna

Zabawa choinkowa

Tradycyjnie już w pierwszą sobotę ferii odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa.

Dzieciaki z przedszkola i klas młodszych bawiły się od godz. 10.00 do 14.00. Szkolny korytarz zamienił się w salę balową, na której było bardzo kolorowo nie tylko od dekoracji, ale też od niecodziennych kostiumów. Na balu nie zabrakło wróżek, księżniczek, rycerzy, kowbojów, różnorodnych fantastycznych stworków i postaci z filmów. Mali przebierańcy bawili się w rytmie popularnych dziecięcych hitów pod czujnym okiem swoich wychowawców i rodziców, którzy chętnie włączali się do wspólnej zabawy.

Od godziny 15.00 do 19.00 na szkolnym parkiecie bawili się przy dźwiękach muzyki współczesnej uczniowie klas starszych. Stroje starszaków nie były już tak bajeczne jak maluchów, niemniej jednak stosowne do okazji. Nie zbrakło również ciekawych konkursów i zabaw tanecznych. Zabawa była bardzo udana i wszystkim dopisywały świetne humory.

Zarówno młodszym jak i starszym dzieciom rodzice przygotowali smakowity poczęstunek, aby nie zabrakło im sił do zabawy.

Magdalena Skrzeczyna

 

Dziękujemy całym sercem naszym babciom i dziadkom

            W dniu 24 stycznia 2017r.  w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji  Dnia Babci i Dziadka.  To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, dzień pełen wzruszeń i radości.   

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia pani Moniki Figiel, która przywitała gości ciepłymi słowami oraz złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom.  Następnie uczennica klasy VI  przedstawiła przebieg uroczystości.

            W pierwszej części występu artystycznego dzieci z przedszkola recytowały wiersze dla babć i dziadków oraz śpiewały piosenki związane z tym świętem. Następnie uczniowie klasy drugiej  wystąpili  w inscenizacji pt. „O babci, wilku i kolorowych czapeczkach".

 Po występie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości  przygotowanymi własnoręcznie upominkami. Były to piękne laurki z życzeniami oraz kolorowe kwiatki. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. 

Celem tej uroczystości było budzenie szacunku dla babć i dziadków, możliwość zaprezentowania przez dzieci swoich umiejętności  i zdolności, umocnienie więzi rodzinnych.

Uroczystość  przygotowały panie Anna Kopyś  i  Monika Figiel, natomiast oprawę muzyczną nauczyciel muzyki  pan  Robert Puchała.       

Anna Kopyś

 

„Literki, figielki, wierszyki ortograficzne”

11 stycznia 2017r. odbył się występ przygotowany przez najlepszych recytatorów z klas III – VI pod kierunkiem pani bibliotekarki Marii Szymczyk. Uczniowie nauczyli się pięknie deklamować trudne wierszyki, wśród  których nie brakowało tzw. łamańców językowych. Aby je dobrze wyrecytować trzeba mieć niezwykle sprawny język i odpowiednią dykcję.

Swoje umiejętności zaprezentowali przed publicznością złożoną z najmłodszych wychowanków, czyli przedszkolaków i pierwszaków, którzy są na etapie uczenia się właściwej wymowy.

Występ uczniów został połączony z konkursem pięknej recytacji. Komisja w składzie: M. Szymczyk, T. Stępnik, M. Figiel zdecydowała, że  najlepiej  zaprezentowały swoje utwory następujące uczennice:

I miejsce - Amelia Zawierucha kl. IV

II miejsce - Martyna Kowalska, Natalia Bzymek z  kl. IV

III miejsce – Julia Susło z kl. III

                                                                   M. Szymczyk, M. Skrzeczyna 

 

Gminny Konkurs Plastyczny

pt. „Ilustracja do legendy świętokrzyskiej”

        W dn. 5.12.2016r. w Szkole Podstawowej w  Św. Katarzynie został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Ilustracja do legendy świętokrzyskiej”, który został przygotowany i przeprowadzony przez panią Jadwigę Mazur i panią Ewę Hajduk. Celem konkursu było zapoznanie z legendami świętokrzyskimi, pobudzenie inwencji twórczej, rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci. Autorami prac byli uczniowie klas I V – VI z SP w Leśnej, SP w Woli Szczygiełkowej, SP w Śniadce, SP w Bodzentynie, SP w Św. Katarzynie. Ilustracje nawiązywały do znanych legend świętokrzyskich. Wybór najlepszych prac był bardzo trudny, ponieważ wszystkie były wykonane pomysłowo i starannie.

 Po długich obradach komisja wyłoniła trójkę laureatów i przyznała cztery wyróżnienia:

I miejsce- Gabriela Milanowska SP Leśna

II miejsce – Zofia Grzejszczyk SP Śniadka

III miejsce – Gabriela Skrzeczyna SP Św. Katarzyna

Wyróżnienia:

Aleksandra Kupis – SP Wola Szczygiełkowa

Magdalena Biskup – SP Bodzentyn

Paulina Koniarska – SP Wola Szczygiełkowa

Julia Pożoga – SP Śniadka

Laureatki otrzymały dyplomy  i nagrody książkowe.

Gratulujemy wszystkim i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

                                                                         Ewa Hajduk

 

PRZEDŚWIĄTECZNA AKCJA

„GWIAZDKOWE SERCE”

Czas przed Świętami Bożego Narodzenia to okres, kiedy jesteśmy szczególnie wrażliwi na potrzeby innych. Tradycyjnie już w Szkole Podstawowej w Św. Katarzynie Samorząd Uczniowski zorganizował przedświąteczną akcję charytatywną pod hasłem „Gwiazdkowe serce”.

W ramach tej akcji została przeprowadzona zbiórka produktów spożywczych  na terenie szkoły i w oddziałach przedszkolnych. Dzięki zaangażowaniu uczniów i przedszkolaków udało się zebrać sporą ilość słodyczy oraz artykułów niezbędnych do przygotowania świątecznych potraw. Członkowie Samorządu Uczniowskiego posegregowali zebrane produkty, a następnie przygotowali z nich 7 paczek, które zostały przekazane uczniom pochodzącym z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali serce i wspierali naszą akcję.

Samorząd Uczniowski

z SP w Św. Katarzynie

 

„Niech kolęduje z nami cała ziemia…”

W atmosferze radosnego oczekiwania na nadejście Świąt Bożego Narodzenia, 13 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie odbył się wieczorek poezji bożonarodzeniowej i kolęd pt. „Niech kolęduje z nami cała ziemia”.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn  pan Dariusz Skiba, sołtys Św. Katarzyny – pan Grzegorz Sobieraj i sołtys Wilkowa - pan Bogdan Wzorek, ksiądz profesor Zygmunt Nocoń, dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie – pani Marta Janicka,  emerytowani nauczyciele oraz licznie przybyli rodzice uczniów.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klas IV – VI pod kierunkiem pani Maty Koprowskiej i pani Magdaleny Skrzeczyny. Przypomnieli wydarzenia towarzyszące narodzeniu Dzieciątka Jezus w betlejemskiej stajence. W przygotowanych scenkach nie zabrakło biblijnych postaci Józefa i Maryi oraz  pasterzy, którzy pierwsi przybyli do szopy z pokłonem czy królów z cennymi darami. Nad spokojnym snem Maleńkiego czuwały urocze anioły, których śpiew  oznajmiał wszystkim wesołą nowinę. Ponadto recytatorzy zaprezentowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej oraz zwyczaje związane z wieczorem wigilijnym.   Występowi towarzyszyły przepiękne polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru i solistów przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Po przedstawieniu głos zabrała  pani dyrektor Ewa Orzechowska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. 

 Magdalena Skrzeczyna

 

„Spotkanie mikołajkowe”

6 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie mikołajkowe dzieci z klasy „0” pod opieką pani Teresy Stępnik i z Punktu Przedszkolnego pod opieką pani Moniki Figiel przygotowały program słowno-muzyczny pod tytułem „Witaj Święty Mikołaju”. Następnie dzieci zostały obdarowane prezentami. Na spotkanie przybyli również uczniowie klasy II z panią Anną Kopyś i uczniowie klasy I z panią Ewą Hajduk. Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice i babcie. Było to bardzo miłe i radosne spotkanie.

Teresa Stępnik 

 

Sportowy sukces dziewczyn

ze Szkoły Podstawowej w Św. Katarzynie

Uczennice klasy V – VI z SP w Św. Katarzynie odniosły w ciągu ostatnich miesięcy szereg  sukcesów w zawodach piłki nożnej.

29 października 2016r. odbyły się zawody gminne we Wzdole Rządowym, gdzie nasza drużyna zajęła zaszczytne I miejsce.

8 listopada 2016r. uczennice wzięły udział w zawodach powiatowych w Kostomłotach, na których zdobyły II miejsce.

30 listopada 2016r. odbył się półfinał wojewódzki w Skarżysku Kamiennej. Tu dziewczyny po zaciętej grze wywalczyły III miejsce.

Skład drużyny:

  1. Viktoria Maciulewicz
  2. Sylwia Markiewicz
  3. Gabriela Skrzeczyna
  4. Oliwia Sobieraj
  5. Daria Wojdyła
  6. Julia Banak
  7. Nikola Blońska
  8. Oliwia Naplocha
  9. Amelia Bujak - rezerwowa
  10.  Alicja Sito- rezerwowa

Tytuł króla strzelców zdobyły: Daria Wojdyła i Oliwia Sobieraj.

                                                           Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

                                                                                                        Nina Chmiel

 

„Światowy Dzień Pluszowego Misia”

25 listopada 2016 r. odbył się Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wysłuchały baśni pt.. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”, następnie odbyła się zabawa do piosenki „Pluszowy miś” z wykorzystaniem pluszaków, po czym dzieci rysowały portret pluszowego misia.

Teresa Stępnik 

 

„Zabawa andrzejkowa”

24 listopada 2016 r. w Oddziale Przedszkolnym i Punkcie Przedszkolnym odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci uczestniczyły w zabawie, odbyły się konkursy, prezentacje strojów oraz wspólny poczęstunek.

Teresa Stępnik 

 

"KONKURS PIOSENKI LUDOWEJ"

22 listopada 2016r. odbył się szkolny konkurs pt. "Z piosenką jest weselej" zorganizowany przez nauczyciela muzyki pana Roberta Puchałę. Do udziału w konkursie zgłosili się uzdolnieni muzycznie uczniowie klas I - VI. Wśród prezentowanych utworów dominowały regionalne piosenki na "ludową nutę". Jury w składzie: Ewa Orzechowska - dyrektor, Ewa Hajduk - nauczyciel, Daria Wojdyła - przewodnicząca samorządu uczniowskiego, wybrało 3 zwycięzców:

I miejsce - Kacper Paź kl. VI

II miejsce - Julia Banak kl. V

III miejsce - Natalia Królicka kl. II

Wyróżnienie - Amelia Zawierucha

 Gratulujemy !!!

Magdalena Skrzeczyna

 

SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

W nawiązaniu do tego dnia, 22 listopada 2016r. w naszej szkole zorganizowano Szkolny Dzień Życzliwości. Z tej okazji odbył się apel, który przygotowała klasa piąta wraz z panią Martą Koprowską. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i przybliżyli nam temat tego święta.  

Na szkolnym korytarzu pojawiło się Drzewko Życzliwości, na którym można było umieścić życzenia bądź pozdrowienia dla przyjaciół, znajomych lub nauczycieli na specjalnie przygotowanych listkach.

Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs na Damę i Dżentelmena. Na zwycięzców wszyscy czekali z niecierpliwością. Okazali się nimi  Natalia Królicka  z klasy II i Kacper Dulęba z klasy VI. Nasi milusińscy zostali udekorowani orderami, otrzymali też słodkie upominki i dyplomy. Gratulujemy!  

Najważniejszym punktem obchodów Dnia Życzliwości był wybór „Najżyczliwszej koleżanki i kolegi z klasy”. W klasach przeprowadzono wcześniej głosowanie, w wyniku którego najżyczliwszymi, najwspanialszymi, najbardziej przyjaznymi osobami okazali się uczniowie:

Klasa I       - Liliana Sito, Piotr Banak

Klasa II      - Natalia Królicka, Wojciech Stępnik

Klasa III     - Oliwia Kułaga, Michał Gawlik

Klasa IV    - Amelia Zawierucha, Sylwester Tobera

Klasa V     - Alicja Sito, Kacper Dulęba

Klasa VI    - Oliwia Sobieraj, Kacper Paź

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy, aby codziennie zarażali swym dobrem innych.  Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi wróci do nas ze zdwojoną mocą.

 Anna Kopyś

„Bezpieczeństwo na drodze- spotkanie z policjantem”

21 listopada 2016r. gościliśmy w naszej szkolę panią policjantkę z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

W spotkaniach brali udział uczniowie klas I – VI oraz dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego z podziałem na trzy grupy wiekowe.

Funkcjonariuszka przybliżyła najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze, zwracając szczególną uwagę na prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Zaprezentowała dzieciom znaki drogowe, które powinny rozpoznawać i stosować się do nich. Zachęcała wszystkich do noszenia na ubraniach i plecakach elementów odblaskowych.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa.

Magdalena Skrzeczyna

 

„Akademia z okazji 11 Listopada”

10 listopada 2016r. odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowali ją uczniowie klasy IV i VI wraz z panią Magdaleną Skrzeczyną. W montażu słowno–muzycznym przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do rozbiorów i ostatecznego upadku naszego kraju. Uczennice kl. VI w symbolicznych scenkach przedstawiły  wzięcie Polski do niewoli przez zaborców oraz odzyskanie wolności w 1918 r. Występowi towarzyszyły pieśni patriotyczne.

Magdalena Skrzeczyna

 

"Ślubowanie klasy I"

Jedną z piękniejszych uroczystości  jest przyjęcie pierwszaków w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie.

25 października 2016r. słowa ślubowania w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn pana Dariusza Skiby, Dyrektor szkoły pani Ewy Orzechowskiej, nauczycieli, rodziców i starszych kolegów wypowiedziało zgodnie 11 uczniów klasy I.

 Po powitaniu gości przez wychowawczynię panią Ewę Hajduk nastąpiła część artystyczna. Program przygotowany przez pierwszaków bardzo się wszystkim podobał. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki przy akompaniamencie pana Roberta Puchały. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na uczniów, a wychowawczyni wręczyła im pamiątkowe dyplomy. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie upominków przygotowanych przez starszych kolegów. Resztę dnia w szkole dzieci spędziły na wesołej zabawie oraz na pałaszowaniu pysznych smakołyków przygotowanych przez troskliwych rodziców.

Ewa Hajduk

 

 

Dzień Nauczyciela w Szkole Podstawowej

im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie

Dnia 14 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej spotkali się emerytowani oraz obecni nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice, uczniowie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Pan Wojciech Kózka, Ksiądz Proboszcz Jarosław Majka, Ksiądz Profesor Zygmunt Nocoń.

 Zebranych powitali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Daria Wojdyła i Kacper Paź. Złożyli pracownikom szkoły życzenia: zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z pracy.

Następnie rozpoczęło się przedstawienie pt. „Kopciuszek” przygotowane przez uczniów klasy III pod kierunkiem wychowawczyni Beaty Łapki.  Gra młodych aktorów, piękne stroje, ciekawa dekoracja, wzruszająca muzyka przyciągnęły uwagę widowni. Sztuka niosła naukę, że dobroć, pracowitość i dar przebaczania są bardzo ważne i pomagają w życiu. Widzowie wzruszeni nauką płynącą z przedstawienia nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami.

Obsada aktorska: Narrator – Sebastian Dudkiewicz, Kopciuszek – Oliwia Kułaga, Królewicz – Piotr Stępień, Królowa – Weronika Skiba,  Król – Jakub Radek, Macocha – Julia Susło, Wdowiec – Antoni Nawrocki, Córka I – Agata Jaguś, Córka II – Laura Skiba, Córka III – Julia Nowak, Wróżka - Weronika Sobierajska, Herold – Patryk Siewierski, Dworzanin – Michał Gawlik, Poseł Króla – Krzysztof Matysek.

Beata Łapka

Projekt „Umiem pływać”

Od 6 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej w Świętej Katarzynie i Woli Szczygiełkowej z gminy Bodzentyn bierze udział w projekcie nauki pływania „Umiem pływać”. Trzydziestoosobowa grupa uczniów w każdy czwartek i piątek uczy się pływać pod okiem instruktorów na Krytej Pływalni w Skarżysku-Kamiennej. Zajęcia zorganizowane są przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Czas trwania programu od 6 kwietnia 2017 r. do 9 czerwca 2017 r.

Marta Koprowska 

Apel w rocznicę wybuchu II wojny światowej

20.09.2016 r. odbył się apel upamiętniający 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej, który przygotowali uczniowie kl. VI wraz z wychowawczynią panią Beatą Stępień.
Celem apelu było przypomnienie tragicznych wydarzeń  z września 1939 r., kiedy to hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając w ten sposób jedną z najkrwawszych wojen w historii ludzkości.
Uczniowie zaprezentowali poezję o tematyce wojennej oraz przekazali informacje historyczne dotyczące wybuchu II wojny światowej. Występ został wzbogacony pieśniami patriotycznymi.

                                        M. Skrzeczyna

Próbna Ewakuacja

16 września 2016r. została przeprowadzona w naszej szkole próbna ewakuacja z udziałem strażaków z OSP w Bodzentynie.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z procedurami dotyczącymi właściwego zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
O godz. 8.20 po  usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami  przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym był plac zabaw przed szkołą.
W akcji brali udział: dyrektor, nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi oraz rodzice, którzy przebywali na terenie szkoły.
Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na lekcje.
Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.
Po zakończeniu ewakuacji uczniowie klas młodszych i starszych spotkali się ze naczelnikiem OSP w Bodzentynie - panem Markiem Białkiem, który opowiedział o swojej pracy, zaprezentował wóz strażacki oraz znajdujące się w nim wyposażenie.
                                                                                        

M. Skrzeczyna

bip

Nasza szkoła

październik 2023
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz
Święta Katarzyna