Szkoła Podstawowa

im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie

 

"Dzień mamy i taty"

24 maja 2016r. zorganizowano w naszej szkole Dzień Mamy i Taty. Przedszkolaki wraz z klasą II przygotowały uroczystą akademię z tej okazji. Nasi mali artyści zaprezentowali piękne wiersze i wzruszające piosenki dla kochanych rodziców. Ciekawym elementem dekoracyjnym były kwiaty przypięte po stronie serduszek naszych dzieci, a następnie przekazane wraz z życzeniami rodzicom. Ponadto uczniowie przygotowali dla mam i tatusiów własnoręcznie wykonane upominki.
     Po uroczystościach szkolnych przedszkolaki wspólnie z rodzicami oraz Panią Dyrektor udali się do Ośrodka Rekolekcyjnego prowadzonego przez Księży Pallotynów, gdzie wesoło spędzili czas przy ognisku. Smażeniu kiełbasek towarzyszyła miła i wesoła atmosfera.

Monika Figiel

„Ratujemy i uczymy ratować”

     W miesiącu maju  w Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie odbyły  się lekcje udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie  0 , I,  IV, V,  przez panią Annę Kopyś. Uczniowie poznali krok po kroku podstawowe czynności ratujące życie. W trakcie udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym jest Łańcuch Przeżycia. Łańcuch ten pokazuje prawidłową kolejność wykonywania czynności, zapewniających szybką i skuteczną pomoc osobie poszkodowanej. Najważniejszym elementem udzielania pierwszej pomocy jest zachowanie własnego bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem  jest sprawdzenie przytomności poszkodowanego i wezwanie pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, pod które należy dzwonić po pomoc. Następnie należy sprawdzić oddech, uczniowie uczyli się tego na manekinach i na sobie nawzajem. Jeden wcielił się w rolę poszkodowanego, drugi ratującego. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, jeżeli poszkodowany nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo wykonujemy oddechy ratownicze. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem.                                    
ANNA KOPYŚ

Konkurs Wiedzy o Regionie
„ Moja mała ojczyzna”

11 maja 2016r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o regionie przygotowany przez panie Jadwigę Mazur i Ewę Hajduk. Tym razem w konkursowych zmaganiach wzięli udział reprezentanci klas I – III z terenu gminy Bodzentyn. Zadaniem każdego uczestnika było przedstawienie interpretacji dowolnej legendy związanej z naszym regionem. Do konkursu zgłosili się uczniowie z SP w Bodzentynie,  SP we Wzdole Rządowym, SP w Woli Szczygiełkowej i SP w Św. Katarzynie. Wszyscy uczestnicy byli wspaniale przygotowani, zachwycali swoim kunsztem aktorskim, strojem i doborem rekwizytów.  Komisja konkursowa miała niewątpliwie trudny wybór. Po długich obradach wyłoniono zwycięzców.

I miejsce Weronika Januchta
II miejsce - Patryk Pawlica
III miejsce – Natalia Mendak

Wyróżnienia otrzymały:
Weronika Sobierajska
Maja Bzymek

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy okolicznościowe dyplomy. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.       

E. Hajduk

Święto Patronów Szkoły

 17 maja 2016r. uroczyście obchodzono w naszej szkole Święto Patronów. W tym roku przypada bowiem 10. rocznica nadania szkole imienia Poetów Doliny Wilkowskiej. Twórcy ludowi pochodzący z okolicznych wiosek, tj. Maria Cedro-Biskupowa i jej brat Jan Cedro, Katarzyna Zaborowska oraz Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie na trwałe wpisali się w pejzaż naszego regionu, a swoją twórczością wzbogacili jego kulturę i tradycję.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem pani dyrektor Ewy Orzechowskiej, która przybliżyła  cel spotkania oraz przywitała szanownych gości:
Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusza Skibę
Przewodniczącego Rady Miejskiej -  Wojciecha Kózkę
Dyrektora Miejsko–Gminnego Centrum Kultury i Turystyki  w Bodzentynie –  Marcina Sikorskiego
Księdza proboszcza Jarosława Majkę
Księdza profesora Zygmunta Noconia
Radnego – Józefa Kołomańskiego    
Emerytowanych nauczycieli szkoły
Przedstawicieli  Rodzin Patronów, w tym córkę Jana Cedro – Marię Borycką oraz syna Marii Cedro–Biskupowej – Stanisława Biskupa
Przedstawicieli klasowych Rad Rodziców wraz z  przewodniczącą Julią Markiewicz    
Grono Pedagogiczne  oraz uczniów,

następnie odśpiewano hymn szkoły, który powstał kilka lat po nadaniu imienia i towarzyszy ważnym szkolnym uroczystościom.  Słowa hymnu to wiersz Marii Cedro Biskupowej pt. „Ziemio Kielecka”, do którego melodię skomponował nauczyciel muzyki – pan Robert Puchała.
    Z kolei panie Monika Figiel i Beata Łapka odczytały spisaną wierszem historię szkoły ze zwróceniem uwagi na zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatniego dziesięciolecia.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klas I – VI pod opieką pani Magdaleny Skrzeczyny. Pan Robert Puchała zadbał natomiast o stronę muzyczną i wokalną. W scenariuszu wykorzystane zostały najbardziej znane wiersze poetów poświęcone najpiękniejszym i najciekawszym zakątkom naszego regionu, przyrodzie oraz królującej wśród gór Łysicy. Nie zabrakło wierszy satyrycznych i obyczajowych na temat sytuacji z życia codziennego. Uczniowie przygotowali też scenkę z udziałem  czarownicy i diabła Boruty – legendarnych, fantastycznych postaci nieodzownie kojarzących się z Górami  Świętokrzyskimi. Występ wzbogaciły  piosenki „na ludową nutę”, a na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali „Świętokrzyskie, jakie cudne”.
Mali artyści prezentowali się wspaniale i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Uroku przedstawieniu dodały ludowe akcenty w strojach dziewcząt, a mianowicie barwne, kwieciste chusty i czerwone korale.
Po programie artystycznym głos zabrał burmistrz pan Dariusz Skiba, który podzielił się swoimi wrażeniami i  podkreślił  wyjątkowy charakter uroczystości, po czym  goście udali się na poczęstunek.

                                                                                   Magdalena Skrzeczyna

„Witaj majowa jutrzenko…”
26 kwietnia 2016r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowali ją uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią panią Beatą Stępień. Występ rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie przedstawili historyczne okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przybliżyli sylwetki Polaków – twórców tej ustawy oraz podkreślili jej znaczenie dla naszego kraju. Uczniowie recytowali wiersze poświęcone wydarzeniom z 1791 r. Występ wzbogacony został pieśniami patriotycznymi.

Magdalena Skrzeczyna

Gminny Konkurs Recytatorski

20 kwietnia 2016r. odbył się w  naszej szkole X Gminny Konkurs Recytatorski pod nazwą „Wiersze poetów z Doliny Wilkowskiej”. Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie zdolności recytatorskich, ale też  rozbudzanie zainteresowań poezją ludową, kulturą i tradycją regionu.
 W tym roku do konkursowych zmagań stanęli uczniowie klas II ze szkół podstawowych gminy Bodzentyn. Uczniowie prezentowali wiersze poetów ludowych pochodzących z Doliny Wilkowskiej, tj.  Marii Cedro - Biskupowej, Jana Cedro, Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków oraz Katarzyny Zaborowskiej.
W skład tegorocznego jury weszli: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusz Skiba, Przewodniczący Rady Miejskiej – Wojciech Kózka, przedstawiciele rodzin Patronów - Teresa Grzegorczyk i Stanisław Biskup oraz  Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki – Marcin Sikorski.
Przy ocenie zwracano uwagę przede wszystkim na stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani i pięknie recytowali swoje wiersze, podkreślając jednocześnie cechy świętokrzyskiej gwary.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Patryk Pawlica (SP Wola Szczygiełkowa)
II miejsce – Amelia Maciejska (SP Bodzentyn)
III miejsce –Adam Grzejszczyk (SP  Śniadka)

Ponadto wyróżnienia otrzymały:
 Oliwia Kułaga (SP Św. Katarzyna)
 Mateusz Obara (SP Bodzentyn)
Zuzanna Mendak (SP Wzdół Rządowy)


Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.
Magdalena Skrzeczyna

bip

Nasza szkoła

czerwiec 2023
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm
Święta Katarzyna