Szkoła Podstawowa

im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie

Rozstrzygnięcie konkursu

na najciekawsze zdjęcie naszego regionu

W czerwcu został rozstrzygnięty, organizowany do kilku lat w naszej szkole, gminny konkurs pod nazwą „Najładniejsze miejsce mojego regionu” zorganizowany przez panie Jadwigę Mazur i Ewę Hajduk. Do tej pory był to konkurs plastyczny, natomiast w tym roku uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami fotograficznymi, robiąc ujęcia ciekawych miejsc, elementów przyrody, zabytków. A takich w naszym regionie nie brakuje. Wystarczy tylko mieć przy sobie aparat, a piękne widoki są niemal na każdym kroku.

Po wnikliwej analizie prac, które wpłynęły na konkurs, wybrano i nagrodzono następujące osoby:

I miejsce – Julia Skrzeczyna

II miejsce – Gabriela Skrzeczyna

III miejsce - Nikola Gwóźdź

                                                                                                          Gratulujemy !!!

M. Skrzeczyna

 

konkurs

Zajęcia łucznicze i spotkanie z lekarzem

W środę 12 czerwca br. wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach łuczniczych przeprowadzonych przez trenera łucznictwa pana Leszka Mozera. Dzieci poznały budowę łuku, kolory i oznaczenia na tarczy, mogły też wykazać się umiejętnością strzelania do celu.

Dzieci z przedszkola i klas 0 – III brały ponadto udział w spotkaniu z pediatrą panem Dariuszem Skawińskim. Lekarz opowiedział im o swojej pracy, w której codziennie spotyka się z bardzo małymi i trochę większymi pacjentami. Podkreślał zalety swojego zawodu, który daje wiele satysfakcji. Dzieci zadawały również pytania, na które pan doktor chętnie odpowiadał.

                                                                                                          M. Skrzeczyna


Nasze bociany

Po kilku latach nieobecności, w kwietniu br. do gniazda znajdującego się przed naszą szkołą znowu zawitał bocian. Przyleciał najpierw sam, uporządkował gniazdo i czekał na przylot pani bocianowej. No i doczekał się. Bocianica dotarła cała i zdrowa i para zadomowiła się na dobre. Teraz możemy obserwować zachowania i zwyczaje tych niezwykle sympatycznych ptaków oraz posłuchać ich „rozmowy” , czyli klekotania. Czekamy też na małe bocianiątka.

Powszechnie uznaje się, że bociany są symbolem płodności, szczęścia, mądrości . Nie mogły sobie więc wybrać lepszego miejsca na osiedlenie. Oby to była dobra wróżba dla naszej miejscowości i szkoły. Wierzymy, że dzieci nam nie zabraknie, a przyszłe roczniki będą znacznie bardziej liczne niż obecnie.

                                                                                              Magdalena Skrzeczyna


Szkolny Dzień Dziecka

W związku z tym, że Dzień Dziecka wypadał w tym roku w sobotę, został on w naszej szkole nieco przesunięty i odbył się 4 czerwca. Wychowawcy zorganizowali uczniom w tym dniu wiele atrakcji.

Dzieci z klasy II przygotowały i zaprezentowały apel o zdrowiu pod hasłem „Trzymaj formę”. Na apelu tym zaprezentowali się też kandydaci do Zarządu SU na przyszły rok szkolny.

Później był czas na rozrywkę. Odbyły się rozgrywki sportowe, konkursy sprawnościowe, zabawy, quizy. Uczniowie brali udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Zarówno starsi jak i młodsi uczniowie mieli okazję wykazać się wyobraźnią i umiejętnościami plastycznymi wykonując plakaty związane z ekologią, koleżeństwem, życzliwością, wakacjami, marzeniami itp.

Na długiej przerwie wszystkie dzieciaki zostały zaproszone na przygotowane przez panie kucharki pieczone kiełbaski, których nie można było upiec na ognisku ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

                                                                                              Magdalena Skrzeczyna


Akcje w szkole

 

Od kilku lat głównie z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego organizowane są w naszej szkole różnorodne akcje charytatywne, prozdrowotne czy ekologiczne. Wszyscy uczniowie uczestniczą w nich chętnie i z dużym zaangażowaniem

Na początku roku szklonego uczniowie brali udział w „Sprzątaniu Świata” poprzez działania mające na celu uporządkowanie terenu wokół szkoły.

Rozprowadzali „cegiełki” (kalendarzyki i pomoce dydaktyczne) nadesłane przez Fundację Osób Niepełnosprawnych w ramach akcji „Szkoło Pomóż i Ty”.

W okresie przedświątecznym uczniowie zbierali produkty spożywcze na paczki dla potrzebujących rodzin pod hasłem „Gwiazdkowe Serce”.

Przynosili monety groszowe na „Górę Grosza”, które zostały przekazane Towarzystwu „Nasz dom” na pomoc rodzinnym domom dziecka

Brali udział w szkolnej akcji „Cicha przerwa”, zorganizowanej w celu zwrócenia uwagi na szkodliwy wpływ hałasu na zdrowie człowieka.

Systematycznie zbierane są zużyte baterie we współpracy z Organizacją Odzysku „Reba”. Z dużym zaangażowaniem uczniowie zbierają też plastikowe zakrętki, pomagając w ten sposób osobom chorym i niepełnosprawnym w naszym regionie.

                                                                                              Magdalena Skrzeczyna

Mistrzowie ortografii

 

 Już od kilku lat reprezentanci naszej szkoły biorą udział w gminnych konkursach ortograficznych. Dla uczniów klas I - III konkurs taki odbywa się w Szkole Podstawowej we Wzdole Rządowym, a dla uczniów klas IV - VI – w Szkole Podstawowej w Leśnej.

 W tym roku szkolnym laureatami tychże konkursów zostali uczniowie naszej szkoły. Zajęli czołowe - I miejsca w obydwu kategoriach wiekowych.

 Spośród uczniów klas młodszych ze szkół podstawowych Gminy Bodzentyn najlepiej napisał dyktando konkursowe Mateusz Susło , natomiast najlepszy z ortografii wśród uczniów klas starszych okazał się Marcin Hajduk.

  Gratulujemy !!!

 

 

bip

Nasza szkoła

czerwiec 2023
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm
Święta Katarzyna