Szkoła Podstawowa

im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie

Pożegnanie klasy VI
25 czerwca 2015r. swoje uroczyste pożegnanie ze szkołą mieli szóstoklasiści. Zaprosili na tę uroczystość rodziców, grono pedagogiczne i młodszych kolegów. Najpierw uczniowie klasy szóstej przekazali sztandar reprezentacji klasy V. Następnie przedstawili program artystyczny, w którym podziękowali nauczycielom za przekazywaną wiedzę i wychowanie. Były wiersze, piosenki, miłe słowa,  kwiaty oraz drobne upominki dla naszych absolwentów. Najwięcej emocji wzbudziła prezentacja ukazująca ich sześcioletni pobyt  w szkole.  Po zakończeniu części artystycznej glos zabrała wychowawczyni klasy VI – pani dyrektor Ewa Orzechowska. Pogratulowała wychowankom promocji i ukończenia szkoły oraz życzyła im sukcesów na dalszych etapach edukacji.

Magdalena Skrzeczyna


Dzień Dziecka

 1 czerwca 2015r. w naszej szkole zorganizowano  Dzień Dziecka.  Nie zabrakło w tym dniu różnych atrakcji przygotowanych  przez wychowawców  specjalnie na tę okazję. Najmłodsze dzieciaki miło  spędziły czas na wesołych zabawach w towarzystwie rodziców i wychowawczyń. Klasa I wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrała się na Łysicę. Pozostali uczniowie brali udział w rozgrywkach sportowych i zabawach ruchowych,  konkursach, quizach, zajęciach plastycznych.  Następnie odbyło się wspólne grillowanie,  podczas którego dzieci mogły się posilić pieczonymi kiełbaskami. Gościliśmy również w naszej szkole trenera karate wraz z grupą podopiecznych, którzy przygotowali dla naszych uczniów pokaz podstawowych technik tej sztuki walki.

M. Skrzeczyna


 Uroczyste pasowanie na czytelnika

W dniu 28.05.2015 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie wraz z opiekunami: p. Marią Szymczyk i p. Beatą Łapką wybrali się na wycieczkę do Bodzentyna. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Pani Marta Janicka – kierownik placówki oprowadziła uczniów po bibliotece i czytelni, pokazała im katalogi książkowe, wytłumaczyła, w jaki sposób wypożycza się książki i jak zakłada się karty biblioteczne nowym czytelnikom.

            Punktem kulminacyjnym wizyty było pasowanie na czytelnika. Rangi temu wydarzeniu nadawała obecność Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn – Pana Dariusza Skiby. To właśnie Pan Burmistrz wraz w Panią Martą Janicką pasowali książką kolejnych uczniów, tym samym nadając im miano czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały dyplomy i piękne baśnie. Nie zapomniano także o słodkim poczęstunku.

            Kolejnym elementem wycieczki była wizyta w remizie OSP w Bodzentynie. Pan Naczelnik – Marek Białek oprowadził uczniów po budynku straży, opowiedział o trudnej i wymagającej pracy strażaka, pokazał dzieciom wozy strażackie: Andrena i Dziadka.

            Wyjazd zakończył się zwiedzaniem Skansenu w Bodzentynie. Uczniowie oprowadzani przez Panią Magdalenę Moskal mieli okazję zobaczyć, jak niegdyś żyli ludzie, jakich urządzeń używali, w jaki sposób zmieniły się warunki mieszkaniowe na przestrzeni lat.

            Z wycieczki uczniowie wrócili w znakomitych nastrojach, z nową wiedzą i doświadczeniem.       

Beata Łapka


 

„ Cudownych rodziców mam, cudownych rodziców mam.

Odkryli mi każdą z dróg, po której szłam ”

Dzień 26 maja 2015 roku zapisał się wyjątkowo w kalendarzu Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie. W tym dniu przypadło wielkie świętowanie uroczystości Dnia Mamy i Taty.  Wystrojone przedszkolaki i pierwszaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki dzierżąc w dłoni mikrofon. Wzruszeń było tak wiele… Mamy nie kryły emocji i bez skrępowania płakały, a tatusiowie słuchali w ogromnym skupieniu swoich pociech, niejednokrotnie z wypiekami na twarzy. Trzeba przyznać, że maluchy spisały się celująco i niewątpliwie był to wielki sukces dzieci, które karierę aktorską dopiero rozpoczynają. Cała uroczystość nie byłaby tak podniosła, gdyby nie oprawa muzyczna przygotowana przez Pana Roberta Puchałę oraz pomoc nauczycielek pani Jadwigi Mazur i pani Beaty Łapki.

 

Na koniec akademii dzieci zaśpiewały głośno „Sto lat” ukochanym Rodzicom oraz wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty – kwiaty z kolorowego papieru.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym za zaszczycenie nas swoją obecnością, za gromkie brawa. Mamy nadzieję, że uroczystość Dnia Mamy i Taty w naszej szkole pozostanie na długo w pamięci wyjątkowych Gości.

Beata Łapka

 

Jadwiga Mazur

 

 

Jacek i Agatka poznali się w …….szkole!

Bocian! Patrz! Bocian! Jak oz żyje, to znaczy, że my też możemy!- tak entuzjastycznie na widok brodzącego ptaka zareagował bohater popularnego filmu z lat osiemdziesiątych. Bocian w wielu kulturach kojarzony jest niezwykle pozytywnie; ciemny dziób młodych osobników oraz czarne elementy upierzenia nie wskazują bynajmniej na przynależność do ciemnej strony mocy. Dorosły bocian przybiera biało-czerwone barwy, co zapewnia mu pełną akceptację społeczeństwa polskiego nade wszystko ceniącego wartości patriotyczne.

            Jest to typ podróżnika. Lecąc bez GPS-a pokonuje tysiące kilometrów, aby spędzić zimę nawet w Republice Południowej Afryki. Bocian to mięsożerca – chętnie konsumuje owady, ryby, płazy, małe ssaki i małe ptaki. Nie atakuje ludzi, a nawet często buduje skomplikowane architektonicznie gniazda w pobliżu ludzkich siedzib. Bociany dobierają się w pary i tworzą rodziny. Jak powszechnie wiadomo- przynoszą też dzieci.

Jacek i Agatka to para bocianów, która wygrała niezwykle zaciętą rywalizację o przejęcie gniazda umieszczonego na placu naszej szkoły. Gdyby był to program telewizyjny, wygraną byłoby mnóstwo pieniędzy i luksusowy samochód; była to jednak wojna o przetrwanie w naturze, dlatego bociany wygrały coś lepszego: cudowne towarzystwo najzdolniejszych uczniów i wspaniałych nauczycieli, urokliwą lokalizację w sercu Gór Świętokrzyskich i stałą adorację kierowców przejeżdżających obok szkoły. Liczymy, że wszystko to pozwoli nam jak najprędzej oglądać główki małych bocianiątek wyglądających z gniazda.

Ewa Hajduk

 

GMINNNY KONKURS RECYTATORSKI

„WIERSZE POETÓW Z DOLINY WILKOWSKIEJ”

30 kwietnia 2015r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski pod nazwą "Wiersze poetów z Doliny Wilkowskiej".

Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu odpowiadały panie: Anna Kopyś i Magdalena Skrzeczyna. W tym roku do konkursowych zmagań stanęli uczniowie klas IV ze szkół podstawowych gminy Bodzentyn. Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie zdolności recytatorskich, ale też rozbudzanie zainteresowań poezją ludową, kulturą i tradycją regionu. Uczniowie prezentowali wiersze poetów ludowych pochodzących z Doliny Wilkowskiej, którzy są patronami Szkoły Podstawowej w Św. Katarzynie, tj. Marii Cedro - Biskupowej, Jana Cedro, Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków oraz Katarzyny Zaborowskiej.

Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz MiG Bodzentyn – pan Dariusz Skiba, który był również przewodniczącym komisji konkursowej. Ponadto w skład komisji weszli przedstawiciele rodzin patronów: pan Wojciech Kózka, pan Stanisław Biskup, pan Mateusz Zaborowski oraz przedstawiciel SP w Św. Katarzynie – pani Beata Łapka.

Przy ocenie zwracano uwagę przede wszystkim na stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani i pięknie recytowali swoje wiersze, podkreślając jednocześnie cechy świętokrzyskiej gwary.


Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Oskar Zając - SP Św. Katarzyna
II miejsce – Hanna Kucharska- SP Św. Katarzyna
III miejsce –Julia Lach - SP Psary

Ponadto wyróżnienia otrzymały:
Zofia Kita – SP Wola Szczygiełkowa
Julia Laskowska – Wola Szczygiełkowa
Aleksandra Biskup – SP Psary

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

Magdalena Skrzeczyna

 

bip

Nasza szkoła

lipiec 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Imieniny obchodzą: Anatol, Jacek, Tomasz
Święta Katarzyna