Szkoła Podstawowa

im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie

„Ratujemy i uczymy ratować”

 

        W dniach 29 i 30 stycznia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie odbyły się lekcje udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie II, V, VI przez panią Annę Kopyś. Uczniowie poznali krok po kroku podstawowe czynności ratujące życie. W trakcie udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym jest Łańcuch Przeżycia. Łańcuch ten pokazuje prawidłową kolejność wykonywania czynności, zapewniających szybką i skuteczną pomoc osobie poszkodowanej. Najważniejszym elementem udzielania pierwszej pomocy jest zachowanie własnego bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przytomności poszkodowanego i wezwanie pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, pod które należy dzwonić po pomoc. Następnie należy sprawdzić oddech, uczniowie uczyli się tego na manekinach i na sobie nawzajem. Jeden wcielił się w rolę poszkodowanego, drugi ratującego. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, jeżeli poszkodowany nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo wykonujemy oddechy ratownicze. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem.                                    

                                                                 ANNA KOPYŚ

 

,,Kocham Cię Babciu, Kocham Cię Dziadku’’

Babcie i Dziadkowie od wielu już lat mają w kalendarzu własny dzień. Ta piękna tradycja zadomowiła się w naszej obyczajowości. Chwała i serdeczne dzięki temu, kto takie święto ustanowił, ponieważ niesie ono w sobie, poza refleksją, pewien akcent wychowawczy.

W naszej szkole uczniowie klasy II oraz wychowawczyni - pani Anna Kopyś i nauczyciel muzyki pan Robert Puchała włożyli dużo serca w przygotowanie programu artystycznego, aby godnie uczcić ten wyjątkowy dzień. We wtorek 28 stycznia2014 r. do naszej szkoły przybyli dostojni goście - Babcie i Dziadkowie, by wspólnie z wnukami przeżyć piękne i zarazem wzruszające chwile. Uczniowie klasy II wcielili się w role artystów. Odświętnie ubrane dziewczynki i chłopcy pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Wnukowie obdarowali swoje Babcie i Dziadków pięknymi, samodzielnie wykonanymi laurkami. Radości i wzruszeniom nie było końca, a świadczyły o tym uśmiechnięte buzie dzieci oraz radość w oczach Babć i Dziadków.

Takie spotkania na długo zapadają w pamięć dzieci i uczą okazywania miłości i szacunku, na który Babcie i Dziadkowie niewątpliwie sobie zasłużyli. Na zakończenie goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który z dużym zaangażowaniem pomogły przygotować mamy uczniów. Przy herbacie Babcie i Dziadkowie mieli okazję porozmawiać i podzielić się wrażeniami.          

                                                                                            Anna Kopyś


 

„W grudniową noc…”

           17 grudnia 2013r. w odbył się w naszej szkole wieczór poezji, kolęd i tradycji bożonarodzeniowych.

          

         Miło nam było gościć sołtysów Św. Katarzyny i Wilkowa - panów Grzegorza Sobieraja i Bogdana Wzorka, księdza proboszcza Jarosława Majkę, księdza profesora Zygmunta Noconia, księży Pallotynów, emerytowanych dyrektorów szkoły - państwa Otylię i Franciszka Orzechowskich, emerytowanych nauczycieli oraz licznie przybyłych rodziców naszych uczniów.

Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Ewa Orzechowska, która przywitała zebranych gości i przybliżyła cel spotkania. Następnie uczniowie klas III - VI zaprezentowali program artystyczny pt. „W grudniową noc…”, który był połączeniem poezji, tradycji bożonarodzeniowej oraz kolęd. Scenariusz wieczorku opracowały panie Marta Koprowska i Magdalena Skrzeczyna, natomiast oprawę muzyczną przygotował pan Robert Puchała. Uczniowie przypomnieli wydarzenia związane z narodzeniem Jezusa oraz zwyczaje i tradycje świąteczne, jak ubieranie choinki, przygotowywanie potraw wigilijnych, dzielenie się opłatkiem, chodzenie na pasterkę i inne. Piękne kolędy w wykonaniu u solistów i szkolnego chóru wprowadziły wszystkich w niezwykły klimat Świąt Bożego Narodzenia.

 


„Gwiazdkowe serce”

Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował akcję charytatywną pod hasłem "Gwiazdkowe serce”.

Zbiórka artykułów spożywczych została przeprowadzona w okolicznych sklepach i na terenie szkoły. Chętnie i z dużym zaangażowaniem do akcji włączyli się wszyscy uczniowie i dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego. Ze zgromadzonych produktów członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali paczki, które trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin uczniów naszej szkoły.


Prezenty dla naszych przedszkolaków

W ostatnich dniach dzieciaki z oddziału przedszkolnego otrzymały niespodziewany prezent. Uczniowie jednego z kieleckich gimnazjów, do którego uczęszcza absolwentka naszej szkoły, organizowali zbiórkę zabawek. Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Udało im się zebrać mnóstwo rzeczy, więc postanowili podzielić się z nami. Kilka paczek wypełnionych grami planszowymi, puzzlami, książkami i zabawkami trafiło do dzieciaków z zerówki. Sprawiło im to ogromną radość.


Pokaz tańców indyjskich

29 listopada 2013r. wystąpili w naszej szkole niecodzienni goście, a mianowicie krakowski zespół tańca indyjskiego-„Chameli”. Panie z zespołu opowiedziały o kulturze i zwyczajach panujących w Indiach i zaprezentowały tańce indyjskie. Ponadto wyjaśniły, co oznaczają niektóre gesty i ruchy wykonywane podczas tańca. Do wspólnej zabawy zaprosiły też wszystkie dzieci, które chętnie naśladowały tancerki. Ubrane w tradycyjne stroje indyjskie wyglądały niezwykle barwnie i ciekawie.


bip

Nasza szkoła

sierpień 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald
Święta Katarzyna